اهل بیت چه کسانی هستند

هدف غایی انسان، نیل به کمالات معنوی و اتصال به غیب است؛ امری که خدای تعالی میل به آن را در فطرت و جان آدمی قرار داده است.
طریق وصول به این کمالات و معنویات، همان صراط مستقیمي است که در ادیان و شرایع آسمانی ارائه شده است. به یقین پیمودن این راه بدون راهنمایان راه‌پیموده امکان ندارد؛ افرادی برگزیده و شايسته كه همچون پیامبران، واسطه فیض میان خداوند و آدمیان باشند. این افراد برگزیده در اصطلاح شرع "امامان" نامیده می‌شود كه همگی از خاندان پیامبر(ص) و اهل‏بیت او هستند.
در دین اسلام، مراتب وجود امام و کارکرد نظام امامت، به هیچ وجه در ریاست ظاهری و زعامت سیاسی جامعه خلاصه نمی‌شود؛ بلکه مرجعیت دینی، علمی و ولایت معنوی و الهی از دیگر ابعاد وجود امام در راستای غایت بعثت در جامعه است.
ولایت و امامت اهل‌بيت پیامبر(ص)، بی‌تردید اساسی‌ترین رکن دین است که توجه به آن، از برجسته‌ترین نقاط تمایز مذهب تشیع از دیگر مذاهب اسلامی نیز به شمار می‌رود.
پیامبر اکرم(ص) در طول حیات خود بارها بر این آموزه تأکید کردند و فرمودند: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی أهل بیتی، ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی: کتاب الله فیه‌الهدی والنور حبل ممدود من السماء الی الارض وعترتی اهل بیتی؛ وان اللطیف الخبیر قد اخبرنی‌انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض؛ وانظروا کیف تخلفونی فیهما » یعنی: «من در میان شما دو امانت نفیس و گرانبها می‌گذارم که بعد از من، تا وقتی به آنها دست بیازید هرگز گمراه نخواهید شد: یکی کتاب خدا که در آن نور و هدایت است و دیگری عترت و اهل بیت خودم؛ و خداوند به من خبر داده است که این دو یادگار من هیچگاه از هم جدا نمی‌شوند تا در قیامت به نزد من بازگردند؛ پس مراقب باشید که پس از من با این دو چه می‌کنید».
در حدیث بالا، اهل‌بیت پیامبر(ص) همراه قرآن و موجب هدایت بشر معرفی شده‌اند. خود قرآن کریم نیز در آیه ۳۳ از سوره احزاب بر عصمت و هدایت‌بخش بودن اهل‌بیت پیامبر(ص) تأکید کرده و فرموده است: «إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكمُ‌ْ تَطْهِيرًا» یعنی: «خداوند فقط مي‌خواهد پليدي و گناه را از شما اهل‌بيت دور كند و كاملا شما را پاك سازد».
خود پیامبر اکرم(ص) در احادیثی که محدثان شیعه و سنی نقل کرده‌اند حضرت علی بن ابی‌طالب، حضرت فاطمه زهرا، حضرت حسن بن علی، حضرت حسین بن علی و 9 فرزند معصوم حضرت حسین را به عنوان اهل‌بیت خود معرفی کرد که هدایت مردم را پس از او بر عهده دارند.
پیامبر اعظم(ص) و اهل‌بیت ایشان، زیباترین واژه و برترین مخلوقات نزد مسلمانان جهان هستند؛ که بسیاری از پژوهشگران و دانشمندان تلاش کرده‌اند تا به طرق گوناگون آنان را به جوامع بشری معرفی کنند؛ زیرا شناخت آن عالی‌مقامان و آشنایی با سیره و شیوه زندگانی آنان، هدایت یافتن و در مسیر درستی قرار گرفتن را ممکن و هموار خواهد ساخت.
در این سایت تلاش شده است که کاربران، اهل‌بیت پیامبر را بشناسند و با ابعاد مختلف شخصیت آنان آشنا شوند. به این امید که شناخت علم، ایمان و اخلاق آن بزرگان، موجب هدایت ما گردد و ما را به آفریدگار خویش نزدیک کند.
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved

Fatal error: Exception thrown without a stack frame in Unknown on line 0