گفت و گو با سرکار خانم فاتن المقداد
درحال بارگزاري
  • تاريخ: شنبه 15 مرداد 1390

گفت و گو با سرکار خانم فاتن المقداد


           

ـ برای آشنایی خوانندگان محترم نشریه با سرکار عالی؛‌ خودتان را معرفی کنید.

من فاتن المقداد، اهل بقاع؛ از مناطق جنوبی لبنان هستم. در حال حاضر برای ادامه ی تحصیل علوم دینی مقیم ایران و از طلبه های جامعةالزهرا(سلام الله علیها) می باشم.

ـ از چگونگی و تاریخ تأسیس حزب الله لبنان بگویید.

حزب الله در سال 1982. م، توسط سیدعبّاس موسوی(قدس سرّه) تأسیس شد. اوایل تشکیل، جمعیتشان کم بود و مردم با آن ها ارتباط نداشتند و چه بسا حزب الله را مورد انتقاد قرار می دادند. حزب الله از همان ابتدا وارد عملیات ضد اسرائیلی شد و بحمدالله، خداوند آنها را پیروز کرد، امّا مجاهدین حزب الله به دنبال شهرت و موقعیت نبودند. در سال 1992. م سیدعباس موسوی به شهادت رسید و سیدحسن نصرالله جانشین وی شد. از آن پس حزب الله را ایشان رهبری کرد و فعالیت و مقاومت ادامه یافت. به تدریج نیروها و جمعیت بیشتری جذب نیروهای حزب الله شدند. در حال حاضر نیز به یاری خداوند متعال و مجاهدت و جان نثاری فرزندان حزب الله مناطق جنوب لبنان آزاد گردید.

ـ زنان چه نقشی در تشکیلات و فعالیت های حزب الله دارند؟

زنان لبنانی نقش بسیار مهمّی دارند، آن ها همواره به مجاهدین حزب الله یاری می رسانند. همین که خانه­ای بدون شهید یا مجاهد پیدا نمی شود، تصویر روشنی از نقش مادران و بانوان مجاهد پرور است. خانه ها محل کمک رسانی به مجاهدین است. با این که تعداد زیادی از زنان لبنانی گرفتار زندان های رژیم اسرائیل شدند؛ امّا هیچ اعتراضی به مجاهدین ندارند و همچنان به کمک های خود ادامه می دهند، حتی بعضی از خانم ها به مجاهدین سلاح می رسانند. سازمان التکافل الإجتماعی به سرپرستی خانم عفاف الحکیم مشغول فعالیت های متعدد از جمله نشر کتاب است که در جهت بالا بردن و تقویت فرهنگ مقاومت و ایثار نقش به سزایی دارد.

ـ نمونه ای از این آثار را بیان کنید.

انتشار مجموعه ای از داستان های فعالیت زنان مجاهد؛ همان هایی که به حق می توان آنان را زینبی نامید.

ـ رمز مقاومت، پیروزی و برتری حزب الله در چیست؟

خط مشی سلیم و صحیح، و عمل کردن به سیره ی امیرالمؤمنین(علیه السلام). در واقع تنها عامل قدرتمندی حزب الله ایمان قوی به پروردگار و جهاد پایدار است. هدف اساسی حزب الله نصرت مؤمنین و رفع ظلم از مستضعفین است و من این دو را عامل بسیار مهم می دانم. از آنجا که انسان مؤمن در پیشگاه خدا دارای منزلت است؛‌ خدای عزّوجلّ او را یاری می رساند. حزب الله امّت مؤمنی است که نتیجه ی ایمان و صداقتش ـ که از صفات مؤمنین است ـ پیروزی اوست. سید حسن نصرالله به صداقت معروف است، حتی یهودیان گفته ها ی او را باور دارند، در حالی که شاید چنین برخوردی را نسبت به سران خود نداشته باشند. حزب الله پیرو امیرالمؤمنین(علیه السلام) است و خدا کسی را که در این مسیر باشد، پیروز می گرداند.

ـ امام خمینی(قدس سرّه) بر حفظ پیروزی سفارش می فرمود؛ به نظر شما چگونه می توان این پیروزی را حفظ کرد؟

مقاومت و اصرار بر ادامه ی راه؛ همچنان که تاکنون این مسأله در حفظ و تقویت روحیه­ مجاهدین و مقاومت در برابر دشمن کارگشا بوده است. سران حزب الله نیز بر حفظ مقاومت تأکید دارند.

ـ به نظر شما چرا مردم به سیّد حسن نصرالله علاقه دارند؟

از آنچه که شنیده ام و در دیدارهای خواهران با ایشان دیده ام، می گویم: سیّدحسن شخصیت قوی و بسیار استواری دارد. می توان او را مصداق آیه ی کریمه ی سیماهم فی وجوههم نام برد. وی از قدرت سیاسی بالایی برخوردار است. هیچ کس ـ از دوست و دشمن ـ به وی انتقاد ندارد. سید حسن در درجه ی اول به خداوند متعال مؤمن است، او به راهش ایمان دارد. سید حسن نصرالله مانند عامه ی مردم زندگی می کند. او صاحب قصر و اموال کلان نیست و در برخوردهای اجتماعی فردی بسیار متواضع است. خانواده ی ایشان نیز همچون سایر خانواده های حزب الله هستند و با آن ها رفت و آمد دارند. سرمایه ی ایشان تواضع، صداقت و توکل بر خدا و ایمان قوی است که تأثیر زیادی بر منش حزب الله و حتی می توان آن را عامل پیروزی به شمار آورد.

ـ دبیر کل حزب الله لبنان چه سفارشی به جوانان حزب الله دارد؟

سفارش های ایشان به برادران و خواهران این است که دعای جوشن کبیر را بخوانند. و این حاکی از یقین ایشان به راه و دعای اهل بیت(علیهم السلام) است. سیّد حسن را خدا پیروز کرد. و این همه ی آن چیزی است که می توان گفت.

ـ به نظر شما اندیشه و راه امام خمینی(قدس سرّه) چه نقشی در پیروزی و تداوم حرکت حزب الله دارد؟

ما می گوییم که راه و نهج اساسی همان روش امیرالمؤمنین(علیه السلام) است، و راه امام خمینی(قدس سرّه) نیز همین است. حزب الله هم ادامه دهنده ی همین راه است. حزب الله فرزند امام خمینی(قدس سرّه) است. سیدحسن نصرالله از نظر فکری و عملی فرزند امام خمینی(قدس سرّه) می باشد. امام خمینی(قدس سرّه) برای همه ی مسلمین پیروزی بزرگ به ارمغان آورد. نقش معظم له را در این فرصت کوتاه نمی توان بازگفت.

ـ مردم لبنان از امت اسلام چه انتظاری دارند؟

باید خدا را سپاس بگویم که فردی همچون سید حسن نصرالله را در بین مسلمین عرب قرار داد. او به مسلمین عرب کرامت بخشید، و از این نظر شاگرد امام خمینی(قدس سرّه) است. آنچه که مسلمین باید به آن تمسّک جویند وحدت است و به حمدالله سیدحسن نصرالله آن را محقق کرد. یکی از اعضای اهل تسنن حزب اخوان المسلمین گفته است: اگر مقاومت در لبنان شیعی باشد، پس ما شیعه هستیم این یک افتخار است و باید مورد توجه و تحریک احساس غیرتمندان باشد. سیّدحسن نصرالله فقط بر دشمن صهیونیست پیروز نشد، بلکه او بر اختلافات مذهبی مسلمین پیروز گردید. مسلمین باید متحد شوند، هدفشان یکی باشد، اگر دشمن ما یکی است ما هم باید یکی باشیم. این از خصوصیات امّت اسلامی است، ما می دانیم که اراده ی امّت شکست ناپذیر است، وقتی امّت پیروزی را بخواهد، هیچ مانعی نمی تواند سدّ راهش شود.

مسلمین عرب و غیر عرب باید در برابر آمریکا و اسرائیل پیروز شوند. سیدحسن نصرالله به سران و حکّام عرب گفت: ما از شما نمی­خواهیم که ما را یاری کنید، یا برای حق قیام کنید، یا بر دین غیرتمند باشید، بلکه فقط می خواهیم که ساکت شوید، کناره بگیرید، همین و بس، فکر می کنم این جمله تکلیف آن هایی را که با ما هستند یا به ما پشت کرده ند، روشن می کند.

ـ حزب الله آینده را چگونه می بیند؟

آینده حزب الله مانند آینده ی تشیّع پس از شهادت امام حسین(علیه السلام) است. اگر امام حسین(علیه السلام) شهید نمی شد، اسلام باقی نمی ماند. پیروزی حزب الله نوید پیروزی همه ی امت های اسلامی و دگرگونی جدید برای مسلمین است.

ـ از هویت خانواده‏های لبنانی و نیز رابطه‏ی جوانان با خانواده‏ها بگویید.

جوانان حزب الله مؤمن و پیرو امام حسین(علیه السلام) هستند. وقتی جوانان این گونه باشند، بر خانواده نیز تأثیر می گذارد. خانواده هایی را سراغ دارم که در ابتدا حزب اللّهی نبودند، امّا با روشنگری فرزندانِ حزب اللّهی دگرگون شده و به حزب الله پیوستند. البته نقش پدر و مادر و خانواده های شیعه ی مؤمن در تربیت سالم جوانان را نباید نادیده گرفت.

ـ وضعیت آموزشی و فرهنگی کشور لبنان چگونه است؟

امتیاز لبنان بر دیگر کشورهای عربی این است که مردم به فراگیری و گسترش علم اهتمام دارند. از اینرو فرهنگ اسلامی جایگاه ویژه ی خود را دارد. ملت لبنان متمدّن و آگاه است. حزب الله مراکز آموزشی بسیاری در زمینه های مختلف دایره نموده که در زمینه ی مسایل تربیتی و آموزشی خانواده ها و نیز آشنایی آنها با فرهنگ دینی فعالیت دارند.

ـ مرکز فعالیت بانوان مبلّغ اعم از خانه ها و مراکز آموزشی است.

حزب الله نیز در مناطق مختلف مدرسه ساخته است. در این مدارس مسایل دینی تعلیم داده می شود. مادران سعی می کنند کودکان را از سن چهار پنج سالگی با الگوهای اسلامی به ویژه امام حسین(علیه السلام) و حضرت زینب(علیها السلام) آشنا کنند.

ـ مشارکت بانوان لبنانی در امر تعلیم و تعلّم چه­گونه است؟

با اینکه مسؤولیت خانواده بر دوش زنان است، امّا در طلب علم سستی نمی کنند. من با یکی از مؤسسه های بانوان همکاری دارم. این مؤسسه آموزش های مختلف دینی از قبیل فقه، عقاید، سیره ی نبوی و نیز آموزش زبان فارسی، تربیت کودک، نویسندگی و ... برگزار می کند. البته خانم ها انجام کارهای منزل را زمین نمی گذارند و در امر تربیت کودک نیز بسیار کوشا هستند؛ چرا که در لبنان مردان یا مشغول مبارزه و جهاد با دشمن اند ـ که وقت زیادی می گیرد ـ یا به علّت سختی تأمین مخارج زندگی بیشتر اوقات مشغول کار هستند؛ از اینرو خانم ها مسؤولیت سنگینی را بر عهده دارند و شکایتی هم نمی کنند. زنان لبنانی در همه ی زمینه ها فعّالند. جامعه ی ما زنانی دارد که در زندگی هیچ نداشتند، امّا با تلاش و مقاومت برای جامعه ارزش آفریدند. در اینجا به یک نمونه اشاره می کنم: مسؤول مؤسسه ای که با آن همکاری دارم خانمی است که مسؤولیت سه مؤسسه ی دیگر را نیز بر عهده دارد. او مشکلات زیادی را از سر راه خود برداشته است. در جوانی امکانات زیادی برای تحصیل در اختیار نداشت، از اینرو خودش مطالعه کرد و با این که مدرک دانشگاهی ندارد، امّا برای شرکت در همایش های مهمّ به کشورهای چین، تایلند، ایتالیا و ... سفر کرده است و چون از سوی برگزار کنندگان این همایش ها دعوت شده بود، تلاش خوبی برای معرفی اسلام نمود. این بانو با توجه به امکانات مادی محدود، سه مؤسسه ی خیریه و کمک به نیازمندان را تأسیس کرد. خانم عفاف الحکیم؛ همان بانوی با ایمانی که برای بانوان لبنانی الگو و نمونه است.

ـ علت رشد صنعت چاپ و نشر در کشور شما چه می باشد؟

حضور نویسندگان، ادبا و شعرای فراوان لبنانی. دنیا با فرهنگ و تمدن مردم لبنان آشناست، حتی در تمدّن و اختراعات. بعضی از تحصیل کرده ها و مخترعین ما برای کسب علم و تخصّص بیشتر به آمریکا سفر می کنند، ولی متأسفانه دولت آمریکا برای بازگشت آنها به کشور مشکلاتی را به وجود می آورد.

ـ آیا در لبنان مراسم مذهبی خاصّی برپا می شود؟

لبنان طوایف مذهبی متعددی دارد. به همین جهت مراسم واحد و مشترک خیلی نمودار نیست و هر طایفه ای آداب و رسوم خاصّ خود را اجرا می کند.

ـ آیا مراسم مذهبی شیعه بر دیگر طوایف تأثیرگذار بوده است؟


بله، بسیاری از مردم طوایف مختلف در مراسم حسینی حزب الله شرکت می کنند. برنامه های تلویزیونی شبکه شیعی المنار مورد استقبال اهل تسنّن و مسیحیان قرار گرفته است. حزب الله دربرگزاری مراسم های مذهبی موفق است. گروه های شیعی در لبنان مشهور به حرکة أمل، حزب الله و گروه سیّد محمّد حسین فضل الله هستند. هر کدام به مناسبت عاشورا مراسم برپا می کنند. حزب الله در برگزاری مراسم ها روش خاصی دارد که دل های مردم را نسبت به تشیع جذب می کند. حزب الله پیرو راه و هدف امام حسین(علیه السلام) است. مردمی که فکر می کردند شیعی مجرم، خونریز و تروریست است، وقتی با شیعه‏ی واقعی آشنا شدند در راه امام حسین(علیه السلام) قدم گذاشتند. البته حزب الله از راه عمل و اخلاق شایسته ی اسلامی به این اهداف رسید. احیای مراسم روز عاشورا در هوای سرد و برف و باران یا هوای بسیار گرم در مناطق مختلف، نشان از علاقه و محبت مردم به اهل بیت(علیهم السلام) دارد. اقامه ی نماز جماعت ظهر عاشورای عزاداران برشکوه این مراسم می افزاید.

از آنجا که سیدحسن نصرالله شخصیتی بزرگ است؛ بسیاری از مسیحیان در جلسات سخنرانی او حاضر می­شوند تا به صحبت هایش گوش دهند. آنان می خواهند بدانند که اسلام چیست؟ و امام حسین(علیه السلام) کیست؟

ـ پس از برگزاری جشن بزرگ پیروزی حزب الله، حال و هوای مردم چگونه است؟

با توجه به مکالمه های تلفنی با لبنان؛ این را می دانم که در زمان جنگ روحیه ی مردم بسیار عالی بود و با اینکه بسیاری از مردم، فرزندان و خانه هایشان را از دست دادند، امّا فقط پیروزی و سلامتی سیدحسن برایشان مهم بود و بس. اگر چه زخم قلب مردم هنوز التیام نیافته است. در ایام جنگ رابطه ی مردم با حزب الله بسیار محکم بود، مردم هرچه داشتند، تقدیم کردند و از همراهی و کمک به حزب الله خوشحال بودند. در جشن بزرگ این همبستگی و اعتماد به خوبی نمایان شد. میلیون ها نفر در جشن حزب الله شرکت کردند. سیدحسن نصرالله نیز حاضر شد، با اینکه انتظار و توقعی از وی نبود. وقتی مردم ایشان را دیدند و سخنانش را شنیدند، علاقه شان نسبت به حزب الله بیشتر شد. پس از جنگ حزب الله به یاری مردم آسیب دیده شتافت و در جهت تأمین آنچه که از دست داده بودند، تلاش زیادی کرد. در حال حاضر مردم لبنان از صدق گفتار سید حسن که گفت: سیدحسن با مردم است، مطمئن هستند.

ـ به عنوان آخرین کلام، چه پیامی برای خوانندگان محترم "نامه جامعه" دارید؟

هر انسانی باید از پیروزی حزب الله در لبنان عبرت بگیرد. حزب الله از راه مقاومت به همه نشان داد که مستضعف می تواند در برابر دشمن، قوی باشد و با تصمیم و اصرار بر مقاومت پیروز شود. مقاومت درسی بزرگ، برای همه ی کسانی است که تاب زندگی ذلت بار را ندارند و سایه ی ظلم و استکبار را بر سر خود تحمل نمی کنند.

ـ ضمن تشکر، برای شما و همه مردم لبنان آرزوی توفیق و پیروزی داریم.

 

منبع: نامه جامعه آذر 1385، شماره 27

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved