• تاريخ: شنبه 25 ارديبهشت 1389

با آن همه تشويق اين همه بي‌سوادي چرا!


           

سوال:با اين‌كه پيامبر اسلام مردم را به علم و دانش دعوت كرده و با زبان و بيان و تقرير، از مقام علم و دانش و مبارزه با بي‌سوادي و ... مسلمانان را به فرا گرفتن دانش دعوت كرده است -مع‌الوصف- چرا امروز بسياري از مسلمانان بي‌سواد هستند؟


پاسخ:تا آن روز كه مسلمانان از تعاليم عاليه‌ اسلام انحراف پيدا نكرده بودند، علم و دانش برق‌آسا در ميان آنان در حال پيشرفت بود، گواه ما همان كتابخانه‌ها و دانشگاه‌هاي عظيم اسلامي است كه امروز در صفحات تاريخ منعكس است؛ در آن زماني كه وسايل چاپ و كاغذ‌سازي به طرز امروز اختراع نشده بود، تنها كتابخانه مراغه چهارصدهزار جلد كتاب و كتابخانه بيت‌الحكمه در بغداد چهارميليون كتاب داشت! و كتابخانه‌هاي ساير كشورهاي اسلامي از كتابهاي علمي و طبيعي مملو بود.


حتّي تا اين اواخر يعني پيش از آن‌كه قدرت استعمار در ميان آنها گسترش يابد، باسواد در ميان مسلمانان زياد بود؛ مثلاً از باب نمونه اكثريّت قريب به اتّفاق ملّت الجزاير پيش از استعمار فرانسه باسواد بودند، ولي پس از گسترش يافتن نيروهاي استعماري كه امور به دست بيگانگان افتاد، جريان بعكس شد.


در قرون اخير كه بعضي از سران كشورهاي اسلامي به جان يكديگر افتادند و بيگانگان نيز دامن به اين آتش نفاق زدند، دوران ركود و جمود مسلمانان آغاز گرديد، فرهنگ مسلمانان از توسعه و رشد بازمانده و اكثريّت ملّت مسلمان، به بي‌سوادي گراييدند و بيشتر آنها از ابتدايي‌ترين مراتب دانش (خواندن و نوشتن) محروم گرديدند.
اميدواريم بار ديگر مسلمانان با الهام گرفتن از دستورهاي اسلام، نهضت علمي خود را تعقيب كنند و هم‌اكنون نشانه‌هاي بيداري در آنها ديده مي‌شود.


----------------------------

منبع:پاسخ به پرسش های مذهبی،تالیف آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سبحانی،نسل جوان 1387

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved